
Коханова Олена Олександрівна - вчитель історії та правознавтсва
Безлюдівського юридичного ліцею
імені Героя Радянського Союзу І.Я. Підкопая
Харківської районної ради Харківської області


Актуальність впровадження правознавчих курсів у шкільну програму полягає у тому, що рівень вихованості учнів та оволодіння основами правової компетентності є надзвичайно низьким. Навчальна програма безперервної правової освіти дітей у дошкільних навчальних закладах і учнів загальноосвітніх навчальних закладів Харківської області дає змогу підвищити рівень сформованості історико-правових знань і навичок, а також рівень громадянської вихованості та особистої позиції.
Курс «Історія держави і права» завжди був актуальним для вивчення студентами вищих навчальних закладів, але автори навчальної програми безперервної правової освіти акцентують увагу на необхідності запровадження даного курсу і в загальноосвітніх навчальних закладах. Даний курс введено у 6 та 7 класах, бо частково збігається з навчальною програмою з історії. Тому це поглиблює вивчення державотворчих та правових процесів у державах Стародавнього світу та Середньовіччя.
Курс "Що таке держава і право" впроваджено в 5 класах і передбачає вивчення теоретичних та практичних основ правової науки.
Вашій увазі пропонуються комплексні розробки уроків з курсу "Що таке держава і право" (5 кл) та "Історія держави і права" (6-7 кл)
Цикл уроків з курсу "Історія держави і права" для учнів 6-7 класів
Цикл уроків з курсу "Що таке держава і право" для учнів 5 класів.
Салічна Правда - джерело права франків (Витяги, український переклад)
Руська Правда - джерело права часів Київської Русі (Витяги, український переклад)
Кароліна - джерело права Середньовічної Німеччини (Витяги, український переклад)
Закони 12 таблиць - римське джерело права (Витяги, український переклад)
Велика Хартія Вольностей - джерело права Середньовічної Англії (Витяги, український переклад)